Komiksy
Bohaterowie Marvel i DC
Avengers Batman Czarna Pantera Czarna Wdowa Deadpool Daredevil Doctor Strange Eternals Flash Green Lantern Harley Quinn Hulk Iron Man Joker Kapitan Ameryka Kapitan MarvelLoboLiga SprawiedliwościLoki i ThorLucyferPunisherSandmanSpider-ManStrażnicy SupermanThanos Venom Wolverine Wonder Woman X-MenSerie
Alien i Predator Asterix i Obelix Avatar Cyberpunk Disney Fortnite Garfield Hellboy Kaczor Donald Kajko i Kokosz Kaznodzieja League of Legends Minecraft Muminki Riverdale Sin City Snowpiercer Star Wars Stranger Things Thorgal TMNT Transformers Walking Dead Wiedźmin WitchGatunki
Biograficzne Dla dorosłych Dla dzieci Dla dziewczynek Dla młodzieży Fantasy Horror Śmieszne Kryminalne Obyczajowe Science fiction Sensacyjne Serialowe Świąteczne Western WojenneChoć komiks kojarzy się nierozerwalnie z superbohaterami, ich zmagania ze złem to tylko jeden z rozdziałów w długiej i bogatej historii powieści graficznych. Zapraszamy do zapoznania się z krótką syntezą dziejów komiksu, kamieniami milowymi tego medium i najważniejszymi momentami.
Skąd wziął się komiks? Historia komiksu
By rozmawiać o historii amerykańskiego komiksu, przyjęło się używać podziału jego historii na epoki, których początek i kres wyznaczają przełomowe wydarzenia i ważne wydania. Każdy z tych okresów różni się od innych i jest definiowany jakąś szczególną cechą. Może to być motyw przewodni historii, sposób prowadzenia narracji albo zmiana warstwy wizualnej wydawanych komiksów.
-
Superman – złota era komiksu
„Złota Era” rozpoczyna się wraz z debiutem Supermana w 1938 roku. Człowiek ze stali odnosi sukces i toruje drogę innym superbohaterom, ale też obrazkowym horrorom, dramatom wojennym i wszelkim publikacjom fantastycznym. W czasie II wojny światowej rekordy popularności biją Captain Marvel, Kapitan Ameryka, Wonder Woman i Batman. W latach 50. rozpoczyna się moda na makabryczne komiksy EC Comics jak „Tales from the Crypt”. Złotą Erę kończy spadek popularności komiksu, nagonka na komiksy grozy i system autocenzury wprowadzony w połowie lat 50. Komiksy z tego okresu przedrukowuje DC Comics, ale także wydawca PS Artbooks, specjalizujący się w klasyce.
-
Liga sprawiedliwości – srebrna era komiksu
„Srebrną Erę” definiuje właśnie cenzura: komiksy stały się „bezpieczniejsze” i dużo bardziej zorientowane na młodego czytelnika. To także czas science-fiction. W komiksach roi się od potworów w stylu Godzilli, kosmitów, a źródłem supermocy staje się promieniowanie radioaktywne. DC wprowadza w tym czasie Justice League of America z Green Lanternem z kosmosu i nowym Flashem, Barrym Allenem. Debiutują bohaterowie Marvela: Fantastic Four, X-Men, Spider-Man i pierwsi członkowie drużyny Avengers! Znów, Marvel i DC chętnie wracają do wydań z tamtych lat w specjalnych zbiorach.
-
Komiksy DC i Marvel – wiek brązowy
„Wiek brązowy” rozpoczyna się w latach 70., kiedy komiksy zaczęli tworzyć młodzi autorzy wychowani na wydaniach z lat 40., 50. i 60. zmęczeni cenzurą. Ich opowiadania to ponure kryminały z Batmanem, psychodeliczne przygody Doctora Strange’a, a także powrót do horrorów. Marvel w latach 70. wprowadza do swej oferty adaptacje opowiadań o Conanie Barbarzyńcy oraz pierwsze komiksy z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jedne z najważniejszych komiksów tego okresu to „Green Lantern” i „Batman” Dennisa O’Neala i Neila Adamsa.
-
Najnowsze komiksy
Trwający do teraz okres współczesny, albo „Mroczną Erę” rozpoczyna „Kryzys na Nieskończonych Ziemiach”, tworząc tradycję dorocznych eventów i crossoverów. Do głosu dochodzą twórcy tacy jak Alan Moore i Frank Miller. Ich komiksy, „Watchmen”, „Powrót Mrocznego Rycerza”, stanowiły krytykę i dekompozycję archetypu superbohatera, która dokonuje się po dziś dzień. W latach 90. z kolei powstaje wiele wydawnictw niezależnych, które od superbohaterów, wolą publikację autorskich projektów, czy doskonałych komiksów na licencji.
Komiks europejski – najlepsze komiksy europejskie
Stary kontynent nie ma się czym wstydzić i także ma do zaoferowania wiele kultowych dziś komiksów. Wystarczy spojrzeć na polską scenę, na której królowali Tytus, Romek i A’Tomek oraz kreacje Janusza Christy, a popularnością cieszyły się kolorowe prace Tadeusza Baranowskiego, ale także „Funky Koval” Macieja Parowskiego, Jacka Rodka i Bogusława Polcha. Polsko-belgijski „Thorgal” łączy się z komiksem frankofońskim, którego najważniejsze postaci to Herge, Goscinny i Uderzo, twórcy odpowiednio Tintina i Asteriksa.
Manga – japońskie komiksy
Japońskie mangi aktualnie przewyższają nakładem i popularnością jakiekolwiek wydania amerykańskie. Nie sposób przybliżyć w krótkim akapicie tematyki mang, bo te mogą być romansami dla dorosłych, horrorami, opowieściami science fiction, a także komiksami dla dzieci, a ich bohaterowie to nie tylko herosi, ale zwyczajni mężczyźni i kobiety. Istotnymi cechami mang jest sposób czytania (od prawej strony do lewej) i czarno-białe rysunki.
Jak czytać komiksy?
Tym, którym mało samych komiksów i ich głód może zaspokoić tylko rozłożenie ich na czynniki pierwsze należy polecić pozycje autorstwa Scotta McClouda. „Zrozumieć komiks” i „Stworzyć komiks” to dwa monumentalne dzieła starające się odpowiedzieć na pytanie czym jest komiks i co czyni komiks dobrym. Jednocześnie, są to kompendia wiedzy o powstawaniu komiksów i ich historii oraz o najważniejszych twórcach.