ATOM Comics
do kasy suma: 0,00 zł

Komiksowy przewodnik: Hawkeye

Przez wiele lat postać Bartona zaliczała się co najwyżej do drugiej ligi obrońców ludzkości, gdzie sam Clint stanowił jedynie dodatkowe wsparcie zwykle nie stojąc w pierwszym szeregu naprzeciw wielu łotrów, którzy zagrażali w ten czy inny sposób mieszkańcom Ziemi.
 
To wszystko zmieniło się za sprawą inicjatywy Marvel Nowi serii Hawkeye autorstwa Matta Fractiona. Tam w końcu postać Łucznika mogła rozwinąć skrzydła. Na łamach 22 zeszytów zebranych w kilku tomach zbiorczych (od niedawna wydawanych także po polsku) także w Omnibusie, czytelnicy byli świadkami jego niezliczonej ilości przygód. Seria ta zdobyła spore uznanie fanów oraz branży komiksowej (#11 numer zdobył nagrodę Eisnera w kategorii najlepszy pojedynczy zeszyt).
 
Na uwagę w opisywanej serii nie tylko zasługuje scenariusz, co przede wszystkim (w przynajmniej w początkowych numerach) rysunki artysty Davida Aja. To on powołał do życia postać Pizza Doga, psiego towarzysza dla Hawkeye. Na łamach kolejnych numerów jesteśmy, jako czytelnicy świadkami wspólnych przygód nie tylko Bartona, co jego młodszej podopiecznej Kate Bishop przez wielu fanów nazywanej żeńską wersją Clinta. Dość szybko panna Kate staje się równorzędną postacią a jej przygody nie mniej interesujące i angażującego czytelników. Jak już wspomniałem akapit wcześniej, perypetie nieco pechowego ulicznego bohatera znajdziecie w różnych wersjach wydań zbiorczych. W wersji Omnibus - HAWKEYE BY MATT FRACTION AND DAVID AJA OMNIBUS HC. W miękkiej oprawie HAWKEYE TP VOL 01 MY LIFE AS WEAPON NOW, czy w wersji polskiej - HAWKEYE TOM 1 MOJE ŻYCIE TO WALKA.
 
 
Po zakończeniu run Fractiona obie wersje Hawkeye znalazły się pod skrzydłami innego scenarzysty a dokładniej Jeffa Lemire. Autor ten nie tylko pokazywał czytelnikom bieżące problemy, z którymi musiała mierzyć się wymieniona już w tym tekście dwójka łuczników, ale także sięgał do przeszłości oraz przyszłości obu postaci. W tym pierwszym przypadku, by pokazać pierwsze lata życia młodego Bartona, gdy ten trafił do cyrku i tam zdobył swoje niebywałe umiejętności posługiwania się łukiem, a także Kate, gdy ta jako jeszcze mała dziewczynka musiała zdecydować, jaką drogę obierze w swoim życiu ,a te fragmenty dotyczące przebłysków przyszłości prezentowały skutki pewnych podjętych wspólnie przez Hawkeye oraz Kate decyzji z przeszłości.
 
Run Lemiere'a został zebrany w dwóch wydaniach zbiorczych, na które składa się łącznie 11 zeszytów. Zostały one zilustrowane przez rysownika Ramona Pereza, który na potrzeby serii stworzył dwa odrębne style rysunków. I tak prace przedstawiające wydarzenia z przeszłości i przyszłości różnią się na tyle od tych z teraźniejszości, że w pierwszej chwili można pomyśleć, że stworzyli je dwa różni rysownicy. Prócz wydań w miękkiej oprawie - HAWKEYE TP VOL 05 ALL NEW HAWKEYEHAWKEYE TP VOL 06 HAWKEYES jest też możliwość nabycia wydania zbierającego cały run duetu Lemire/Perez w wydaniu Hard Cover - HAWKEYE HC VOL 03.
 
 
 
 
Obecnie za sprawą wydawnictwa Marvel ukazuje się kolejna seria opowiadająca o przygodach Hawkeye, tym razem bohaterem a dokładniej, to bohaterką jest w niej działająca na terenie Los Angeles Kate Bishop wykorzystująca do rozwiązywania kolejnych spraw, oraz zleceń swój łuk i strzały - HAWKEYE TP VOL 01 KATE BISHOP.
 
do góry

Menu

Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium