Podsumowujemy komiksowy rok 2018! 0

Jak co roku dostajemy od Was wiele pytań o najlepiej sprzedające się i najciekawsze komiksy minionego roku. Przygotowaliśmy więc ten tekst, w którym dzielimy się z Wami naszym zestawieniem najlepszych pozycji 2018 roku w oparciu o nasze wyniki sprzedaży. Jeśli jesteście ciekawi jak sytuacja wygląda na całym świecie to polecamy Wam niezawodną stronę comichron, a ciekawe podsumowanie przygotowane zostały również przez CBH. Mamy nadzieje, że nasz tekst choć trochę zaspokoi Waszą ciekawość - będzie nam również miło jeśli podzielicie się z nami swoimi przemyśleniami!

Zacznijmy od zeszytów. Pomijając Dc Nation #0, który ze względu na swoją niską cenę nie jest również uwzględniony w statystykach Diamonda, najlepiej sprzedającym się pojedynczym numerem 2018 roku był bez wątpienia Action Comics #1000. Jeśli zsumowalibyśmy wszystkie warianty okładkowe, to numer ten bije całą stawkę na głowę. Na drugim miejscu w DC uplasował się Batman Damned numer... drugi. To rzadki przypadek, gdy drugi numer sprzedawany jest w większej ilości niż numer pierwszy, o którym każdy sklep komiksowy na świecie może powiedzieć "DLACZEGO NIE ZAMÓWILIŚMY WIĘCEJ EGZEMPLARZY?!". Sukces i wszystkie kontrowersje związane z premierą pierwszego numeru, a także decyzja wydawnictwa o nie robieniu dodruku, tylko zwiększyły jego wartość i popularność. Jeśli jesteście więc szczęśliwymi posiadaczami tego numeru, który w preorderze kosztował tylko 25,99 zł to dbajcie o jego stan! Ostatnim stopień podium w zeszytach DC należy do 50 numeru Batmana, którego to pod względem fabularnym, pozwólcie, że nie skomentujemy i ostateczną opinie o finale ślubu Batmana z Catwoman pozostawimy Wam. Napiszemy tylko, że nowa seria Catwoman, która była jego wynikiem jest naszym zdaniem jedną z fajniejszych, jakie dostaliśmy w 2018 roku od DC. A jeśli mielibyśmy wybierać najlepszy komiks tylko ze względu na warianty okładkowe - Catwoman prawdopodobnie nie miałaby sobie równych.
Na dalszych pozycjach w DC pod względem sprzedaży znajdują się pierwszy numer Heroes in Crisisfinałowy Metal i wywodząca się z niego mini seria Batman Who LaughsDoomsday Clock, mini seria Man of Steel i nowy ongoing Supermana, a także nowa Zielona LatarniaLiga Sprawiedliwości i wprowadzająca do niej Justice League No JusticeSandman Universe i wszystkie cztery serie, które się po nim pojawiły.

Wśród tytułów Marvela w 2018 roku króluje Spider-Man i pierwszy numer nowej serii Nicka Spncera i Ryana Ottley'a. Na drugiej pozycji również Spider i zeszyt z okrągłym numerkiem 800. Numery poprzedzające ten tytuł również zajmują bardzo wysokie miejsca wśród naszej i światowej listy sprzedaży. Bardzo popularny był również pierwszy numer nowej serii Milesa Moralesa wydany tuż przed Świętami - można go jeszcze zdobyć w dodruku. Zaraz za Amazing Spider-Man #1 plasuje się majowy Avengers #1, którego egzemplarzy sprzedaliśmy tylko nieznacznie więcej niż pierwszego numeru Venoma. Nawiasem mówiąc, Venom i jego nowa seria to naszym zdaniem jeden z najlepszych tytułów minionego roku. Dużą popularnością cieszył się również Kapitan Ameryka z okładką Alexa Rossa, w której jesteśmy zakochani. Udany powrót zaliczyła również Fantastyczna Czwórka, która utrzymywała wysoki poziom sprzedaży również w kolejnych numerach. Z bardzo pozytywnym przyjęciem spotkał się kolejny na naszej liście tytuł - Thor. Kolejne najlepiej sprzedające się "jedynki" Marvela to PunisherTony Stark Iron ManCosmic Ghost Rider (niedługo również nowa mini seria!), a ze świata Gwiezdnych Wojen najchętniej sięgaliście po Star Wars Age of Republic Darth Maul #1. Jeśli natomiast mielibyśmy wybrać najbardziej niedocenioną serię to byłby to niewątpliwie Immortal Hulk.

Spoza wielkiej dwójki w 2018 roku najlepiej sprzedającym się zeszytem był pierwszy numer Oblivion Song - nowej serii Roberta Kirkmana. W "top 5" zeszytów Image Comics znalazł się także drugi tytuł scenarzysty - Die!Die!Die!, który był dla wszystkich wielkim zaskoczeniem ze względu na brak jakichkolwiek wcześniejszych zapowiedzi (o czym pisaliśmy w naszym newsletterze). Drugie miejsce pod względem sprzedaży na naszej liście zajmuje natomiast przedruk pierwszego numeru Walking Dead w wersji blind bag, która została wydana razem z kilkunastoma innymi z okazji 15-lecia Żywych Trupów. Jak zwykle wszystkie inne zeszyty Walking Dead znalazły się w czołówce naszej listy. Bardzo wiele osób zdecydowało się sięgnąć po serię Magic Order, a tytuł pisany przez Marka Millara nie zawiódł. Hitem sprzedaży okazała się również nowa seria rysowana przez Kasię Niemczyk - Man Eaters. Trochę niedoceniony tytuł warty uwagi - naszym zdaniem są to Ice Cream Man oraz Farmhand.
Dark Horse miał w minionym roku dwóch zdecydowanych faworytów - całą mini serię Stranger Things oraz pierwszy numer Wiedźmina. Na wyróżnienie zasługuje również Life is Strange, której pierwszy i kolejne numery sprzedają się znakomicie.

Przejdźmy do wydań zbiorczych i tu również na wyróżnienie zasługuje DC Comics. Najlepiej sprzedającym się tytułem w naszym sklepie był Batman White Knight - koncepcja z szalonym Batmanem i zdrowy Jokerem w wykonaniu Seana Murphy'ego została świetnie przyjęta przez czytelników. Na drugim miejscu Paper Girls z czwartym tomem, a zaraz dalej Batman Dark Prince Charming. Najlepiej sprzedającym tomem Marvela był pierwszy tom Amazing Spider-Man, który nieznacznie wyprzedził Venoma Rex. Świetnie przyjęty przez polskich czytelników została seria Gideon Falls. Bardzo wysoko w naszych wynikach sprzedaży plasują się wszystkie tomy wydane w ramach serii Metal, zbiorcze przygody Super Sons oraz specjalne wydanie na 80 lecie Action Comics. Wśród tytułów wydanych w naszym języku królował Moon Knight, a także przygody Ricka i Morty'ego. Wszystkie tytuły związane z Tajnymi Wojnami również znalazły się w czołówce.
W zestawieniu nie uwzględniamy nowej kolekcji Deadpoola, której pierwszy tom ze względu na swoją zabójczą cenę zaliczył rekordowy wynik.

Dla nas był to bardzo pracowity rok - udało nam się po wielu miesiącach pracy otworzyć sklep stacjonarny w centrum Krakowa z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że Wy również :)

Jaki będzie 2019 rok? Jeśli spojrzymy na trzy aktualnie dostępne preordery to znów możemy dostrzec sporo okrągłych liczb - 80 lat Marvela i cała masa one shotów/wariantów związanych z tą rocznicą, 25 lat Hellboy'a, 1000 Detective Comics... już teraz wygląda to imponująco, a to dopiero początek roku. Nie ważne jednak numerki - ważne by nowe komiksy podobały się nam i Wam i tego nam wszystkim w 2019 roku życzymy!

Nomen omen pierwsze nowości nie zawodzą - nowy CriminalConan czy Batman Who Laughs #2 nie zawodzą!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium